Az "Én" mint gondolat
Filozófiai utazás egy zen mester szavai és a kontextuális pszichológia nyomán
Shunryu Suzuki zen mester ikonikus mondata – „You exist as an idea in your mind” – nem csupán egy jól hangzó gondolat a japán buddhista bölcsességből, hanem mély filozófiai gondolatokat is felvet, valamint tapasztalatként is megállja a helyét. Ez a kijelentés megkérdőjelezi az emberi identitás természetéről alkotott hétköznapi elképzeléseinket. Milyen értelemben létezhetünk pusztán egy gondolatként? Ha az ‘én’ gondolat, akkor ki az, aki gondolja? Mi marad, ha a gondolatainkat leválasztjuk önmagunkról?
Az "Én" illúziója
A nyugati filozófiában Descartes híres kijelentése – „Cogito, ergo sum” (Gondolkodom, tehát vagyok) – a felvilágosodás óta a nyugati gondolkodás egyik origója. De mi van, ha épp a gondolkodás köt minket egy illúzióhoz? Suzuki szavai arra utalnak, hogy az „én” nem valami állandó, kézzelfogható létező, hanem csupán egy mentális konstrukció. Ez a megközelítés a buddhista tanításokból (is) ered, ahol az „én” egy illuzórikus koncepció, amit az elme teremt, de annyira erősen kötődünk ehhez az elképzeléshez, hogy hamis voltát el is felejtjük.
A buddhista filozófia szerint az identitásunk többé-kevésbé a múlandó tapasztalataink és emlékeink mozaikja. Ha elfogadjuk, hogy az „én” csupán egy gondolat, akkor felmerül a kérdés: mi marad, ha elengedjük ezt a gondolatot? Ez a kérdés központi szerepet játszik a meditációs gyakorlatban.
Az identitás folyamatos változása
Az „én” nem abban az értelemben illúzió, hogy egyáltalán nem létezik, mint fogalmi rendszer. Ami nekünk embereknek sok szenvedést okoz, hogy ennek a gondolati konstrukciónak egy-egy kimerevített pillanatképét tekintjük valóságnak (ilyen vagyok, ez vagyok) és nem folyamatként tekintünk rá. Herakleitosz híres mondása: „Ugyanabba a folyóba nem léphetünk kétszer” nem csak úgy értelmezhető, hogy a folyó folyamatosan változik, hanem úgy is, hogy mi sem maradunk ugyanazok a személyek, mert minden pillanatban változunk, ahogy a gondolataink, tapasztalataink és érzelmeink áramlanak.
Az identitás folytonossága egy narratíva, amit az elménk teremt – egy történet, amelyet önmagunkról mesélünk. És ez nagyon is rendben van így. De mi van akkor, ha ez a történet megszakad? Amikor valami olyan történik velünk, amit nem tudunk ebbe a narratív képbe beilleszteni? Mi van, ha túlságosan ragaszkodunk ehhez a történethez? És mi történik akkor, ha abbahagyjuk a történet mesélését?
Az élet egy másik perspektívából
Suzuki üzenete arra emlékeztet, hogy az életünket gyakran az elménk szűrőjén keresztül éljük, de ez a szűrő nem a valóság maga. A zen gyakorlataiban hangsúlyos, hogy a valóság közvetlen megtapasztalása – a gondolatok és koncepciók nélküli látás – vezethet el bennünket a szabadsághoz.
Amikor felismerjük, hogy az „én” csupán egy gondolat, akkor felszabadulhatunk a belső konfliktusok, az önértékelési problémák és a szorongás alól. Ez nem azt jelenti, hogy az identitásunk megszűnik, hanem azt, hogy nem ragaszkodunk hozzá olyan görcsösen.
Ahol kelet és nyugat összeér
A kontextuális pszichológia az emberi viselkedést és élményt a környezet, a kapcsolatok és a helyzetek tágabb összefüggéseiben vizsgálja. Akárcsak a buddhista tanítások, a kontextuális pszichológia szerint, az identitásunk nem egy állandó, belső lényeg, hanem egy folyamatosan változó konstrukció, ami a kontextus függvényében alakul. A kontextuális pszichológia egyik kulcsterülete az „én” szerepének vizsgálata, különösen az Acceptance and Commitment Therapy (ACT, Elfogadás és Elköteleződés Terápis) és más, harmadik generációs1 terápiás megközelítésekben.
Az „én” fogalma a kontextuális pszichológiában
A kontextuális pszichológia szerint az „én” nem egy fix valami, hanem egy olyan fogalom, amit az élethelyzeteinkben és kapcsolatainkban alakítunk ki és értelmezünk. Ez a nézőpont párhuzamba állítható a buddhista szemlélettel és Shunryu Suzuki idézetével, amely az „ént” mint gondolatot írja le. Az ACT különbséget tesz az alábbi két „én” között:
1. Gondolati vagy konceptualizált én (conceptualized self):
Ez az „én” az, amit történetekben mesélünk el magunkról. Ez magában foglalja az emlékeinket, a társadalmi szerepeinket, a címkéinket és az önmagunkkal kapcsolatos vélekedéseinket. A gondolati én azonban merevvé válhat, és korlátozhat minket, különösen akkor, ha túlzottan azonosulunk vele. Például: „Én egy sikeres szakember vagyok” vagy „Én mindig rossz döntéseket hozok.” “Én buta vagyok.” stb.
A konceptualizált én úgy jön létre, hogy folyamatosan magunkévá tesszük a társadalmi és személyes élményeinket, például azt, hogy hogyan reagáltak ránk a szüleink, tanáraink, barátaink, ami keveredik a kulturális elvárásokkal (‘egy sikeres ember anyagi biztonságban van.’ - tehát ha épp valami miatt nem vagyok anyagi biztonságban, akkor nem élhetem meg, hogy sikeres vagyok.) Ahogy öregszünk egyre több emlék, tapasztalat, gondolat és hiedelem is beépül a gondolati én-be. Például néhány rossz párkapcsolati tapasztalat után már azt mondjuk “nekem nincs szerencsém a párkapcsolatokban, rossz szerelmi döntéseket hozó ember vagyok”.
Ezek a történetek segítenek megérteni, hogy kik vagyunk, de gyakran merevvé és fixáltá válnak. A probléma azzal jön létre, hogy bizonyos helyzetekben a konceptualizált én elkezdi beszűkíteni az önmagunkról ‘alkotható’ képet és merev keretek közé szorítja a viselkedésünket. Például sokan mondják azt, hogy ‘nekem nincs jó nyelvérzékem’ vagy ‘nincs hallásom a zenéhez’, ami megakadályozza azt, hogy ezeken a területeken egyáltalán próbát tegyünk a tanulásra és fejlődésre. Egy másik gyakori helyzet a folyamatos megfelelési kényszer, amit az olyan konceptuális én-történetek hoznak létre, mint a “mindig erősnek kell lennem”, a “férfiak nem sírnak”, “a mi családunkban mindenki keményen dolgozik”. Ezzel olyan értékeket szorítunk háttérbe, ami igazán fontos, még akkor is, ha erről tudomásunk van, csak nem tudunk kilépni a gondolati én szorító erejéből.
2. Megfigyelő én (observing self):
Ez az „én” az a tudatos jelenlét, amely az élményeket közvetlenül tapasztalja. Ez az a részünk, ami látja, hogy gondolataink és érzéseink változnak, és hogy nem vagyunk ezekhez kötve. A megfigyelő én nem narratívában gondolkodik, hanem egyszerűen „van”. Az ACT - akárcsak a legtöbb keleti pszichológiai megközelítés - ezt az ént a belső szabadság forrásának tartja, mivel segít felismerni, hogy a gondolataink és érzéseink nem teljesen azonosak velünk. Képesek vagyunk ‘tartalmazni az érzéseinket’, ami egyfajta belső tágasságot feltételez.
Kontextus és az „én” rugalmassága
A kontextuális pszichológia egyik központi fogalma a pszichológiai rugalmasság (reziliencia), ami azt jelenti, hogy képesek vagyunk az aktuális helyzet igényeihez alkalmazkodni, anélkül hogy mereven ragaszkodnánk az „én”-ünkről alkotott elképzeléseinkhez. Ez lehetővé teszi, hogy az életünket ne teljesen a múltbeli történetek vagy társadalmi szerepek irányítsák, hanem az értékeink és az adott pillanat tapasztalatai.
Például:
- Ha valaki a „kudarc” címkét aggatja magára, mert korábban megélte a sikertelenséget, ez a gondolati én megakadályozhatja, hogy újra kockázatot vállaljon.
- Ha viszont a megfigyelő énből tekint a helyzetre, akkor felismerheti, hogy a kudarc nem határozza meg őt mint személyt a jelenben (és a jövőben), és szabadabban cselekedhet.
Azáltal, hogy az „én”-t nem egy merev fogalomként, hanem egy rugalmas, változó jelenségként értelmezzük, észrevehetjük a gondolati én történeteinek uralmát, és a megfigyelő én szemszögébe is elkezdhetünk bepillantani. Ettől elfogadóbbá, szabadabbá és hitelesebbé válhatunk.
A konceptualizált én elengedése
A konceptualizált én korlátozásainak feloldása nem azt jelenti, hogy teljesen el kell vetni az identitásunkat, hanem hogy felismerjük annak relatív természetét, és nem engedjük, hogy ez uralja az életünket. Úgy tekintünk a gondolati én-t kialakító érzésekre, gondolatokra, mint ahogy a felhők úsznak az égen. Ez a folyamat az Acceptance and Commitment Therapy (ACT) egyik központi célja.
Különbség a gondolatok és a valóság között
Az első lépés annak felismerése, hogy az „énről” szóló gondolataink nem tények, hanem csak történetek. Például:
Gondolhatjuk magunkról ezt: „Én soha nem leszek elég jó”, de megvizsgálhatjuk így: „Ez egy gondolat, nem a valóság.” vagy “Most van egy ilyen gondolatom magamról, miszerint…”
A megfigyelő én fejlesztése
A megfigyelő én (observing self) segít abban, hogy azonosítsuk a konceptualizált én történeteit, de ne ragadjunk bele. Például, ha a gondolataink az „én mindig rossz döntéseket hozok” körül forognak, a megfigyelő én képes észrevenni: „Ezt a gondolatot tapasztalom, de nem ez határozza meg a cselekvéseimet.”
Az értékekhez való igazodás
A konceptualizált én történeteit gyakran helyettesíthetjük más, fontosabb értékeinkkel. Például, ahelyett, hogy az identitásunkat a „sikeresség” történetébe zárnánk, fókuszálhatunk arra, hogy a munkánkkal másokat segítsünk, ha ez a belső értékünk.
Példák a konceptualizált én működésére
A konceptualizált én egyik tipikus példája a fogyasztói magatartás. Az „én” történetei termékekkel kapcsolódnak össze: „Ha megveszem ezt az autót, akkor sikeres ember leszek.” Az ilyen narratívák belső kiüresedéshez vezetnek, mert a fogyasztás soha nem tölti be mélyebb szükségleteinket.
Egy konfliktus során valaki azt gondolhatja: „Én mindig az áldozat vagyok ebben a kapcsolatban.” Ez a történet igazolhatja a passzív viselkedést, de közben lehetetlenné teszi a helyzetben a felelősségvállalást és a cselekvést.
Az önmagunkkal kapcsolatos negatív történetek – például „én értéktelen vagyok” – gyakran szégyenérzethez vezetnek, amit aztán a világra kivetített dühként élhetünk meg.
S ne feledjük, hogy a konceptualizált és megfigyelő én-ről alkotott hiedelmeink és gondolataink is csak gondolatok, nem érdemes a meghaladásához sem túl erősen ragaszkodni. Az írásom célja az, hogy bátorítsalak arra, hogy megengedő kíváncsisággal és tágabb perspektívából nézz rá az én-ről szóló történeteidre, ami segít szabadabban és belső értékek mentén dönteni és abban, hogy elfogadd magad éppen olyannak, amilyen most vagy.
Köszönet a klienseimnek és dr. Márky Ádámnak, akik inspiráltak a cikk megírására.
Felhasznált és ajánlott irodalom
Hayes, S. C., Strosahl, K. D., & Wilson, K. G. (2011). Acceptance and commitment therapy: The process and practice of mindful change (2nd ed.). The Guilford Press.
Baumeister, R. F. (1999). The self in social psychology. Psychology Press.
Giddens, A. (1991). Modernity and self-identity: Self and society in the late modern age. Stanford University Press.
Linehan, M. M. (1993). Cognitive-behavioral treatment of borderline personality disorder. The Guilford Press.
Kabat-Zinn, J. (1990). Full catastrophe living: Using the wisdom of your body and mind to face stress, pain, and illness. Dell Publishing.
Rogers, C. R. (2011). Valakivé válni: A személyiség születése. Edge 2000 Kiadó.
Harris, R. (2021). A boldogságcsapda: Hogyan hagyjunk fel az állandó elégedetlenkedéssel és kezdjünk el igazán élni? Kulcslyuk Kiadó.
Kabat-Zinn, J. (2007). A tudatos jelenlét gyógyító ereje. Ursus Libris Kiadó.
Békési Márta (2016). Érzelmek tengerén: Mindfulness a gyakorlatban. HVG Könyvek.
Rogers, C. R. (1994). A személyiség kialakulása. Edge 2000 Kiadó.
Csepeli György (2001). Szociálpszichológia. Osiris Kiadó.
Azért harmadik generációs, mert a kognitív terápiáknak három nagy hulláma volt eddig, az első kifejezetten a viselkedés megváltoztatására irányult, főleg kondícionálással dolgozva, a második a kognitív viselkedésterápia (CBT), ami a gondolatok és érzelmek viselkedésre gyakorolt hatásával foglalkozott, és ezt követte a harmadik hullám, a kontextuális és elfogadás-alapú megközelítések, amilyen az ACT is, de ide tartozik a Dialektikus viselkedésterápia (DBT) és a mindfulness alapú módszerek is (pl. MBCT).
Mondd el a véleményed: